UA-58945531-1
Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

 NAJBLIŻSZE KONCERTY SZANTOWE CAŁA POLSKA: 

-------------------------------

BRAK WPISÓW

 NASI PRZYJACIELE

 

GP logoGP logo

AN logoAN logo

 Taaka ryba WołominTaaka ryba Wołomin

 

  POLECAMY:

 

POGODA DLA ŻEGLARZY
Cała Europa

weatheronline.plweatheronline.pl

 

POGODA Modelowa cała Polska

 www.żagle.pogodynka.plwww.żagle.pogodynka.pl

 

 

 

STRONA NA WSZYSTKIE PLATFORMYSTRONA NA WSZYSTKIE PLATFORMY

 Koncerty - Warszawa, Wołomin, Tłuszcz i okolice :

BRAK WPSIÓW

 

   
   
   
NASI PRZYJACIELE
 
 
 
 
 
POLECAMY:
 
POGODA DLA ŻEGLARZY GIŻYCKO
 
 
POGODA DLA ŻEGLARZY
Zalew Zegrzyński
 
 
LOKALIZATOR JEDNOSTEK
 
 
 

 

               Jezioro Zegrzyńskie jest dużym zbiornikiem wodnym o zróżnicowanej linii brzegowej, a także żeglownie dość wymagającym. Oprócz wytyczonych szlaków żeglownych, po których poruszają się także duże jednostki - choćby Żegluga Stołeczna , która posiada 6 statków na Wiśle, a które służą  jako hotele, restauracje czy statki wycieczkowe, możemy pływać w zasadzie po całym jeziorze .  Szlak na Zalewie wytyczony jest począwszy od wyjścia z kanału Królewskiego - zwanego także Żerańskim i na wysokości portu w Nieporęcie na trawersie portu Pilawa, rozwidla się w trzech kierunkach prowadząc na (NW) północny - zachód do zapory w miejscowości Dębe, w kierunku (NNE) północ - północny - wschód do mostu w Wierzbicy oraz na wysokości Serocka  w kierunku (ENE) wschodnio - północno - wschodnim do Bugo - ujścia, trawers miejscowości Arciechów, zwany także Bugo - Narwią.

 

Zalew Zegrzyński. fot P. KostrzewaZalew Zegrzyński. fot P. Kostrzewa

 

            Opis locji zbiornika zacznę od wyjścia kanału Żerańskiego, znajdującym się w południowej części zalewu. Zaraz po lewej stronie za mostem -  (ul. Zegrzyńska droga nr. 631), przerzuconym nad kanałem znajduję się port TKKF Wodnik oraz widoczna dość dobrze restauracja M'c Donald's. Keja portu od strony kanału jest betonowa, schodząca pod kątem do wody z wieloma przeszkodami oraz w sezonie letnim porośnięta zieleninką, więc trzymamy się bardziej środka kanału.

fot. Kostrzewa P.fot. Kostrzewa P.

    Po prawej stronie znajduję się przystań Komisariatu Rzecznego Policji, w basenie duży pirs betonowy przystosowany do cumowania większych jednostek. Dalej wpływając już na wody Zalewu mijamy na prawym brzegu tereny YKP Spójnia z charakterystyczną barką i kierujemy się w lewo na (WNW) - zachód - północny -zachód. Uważajmy na zatopiony pomost wystający dość daleko w jezioro - na krańcu wysuniętego w jezioro brzegu  na wysokości ogródków działkowych. Jest to raczej pozostałość żelazno - betonowej platformy. fot. Kostrzewa P.fot. Kostrzewa P.

    Płynąc wzdłuż południowego brzegu nie napotkamy żadnych większych przeszkód wodnych . Głębokość w tych rejonach waha się od 2 do 5 metrów, przy brzegu 1,5 metra. Ostatnimi czasy tereny leżące przy drodze nr. 631 są mocno eksplorowane, duże inwestycję infrastrukturalne, budowa hoteli, restauracji, barów, domów weselnych czy liczne kąpieliska wytyczane wzdłuż brzegu nie zachęcają do odwiedzania tych stron.Policja przy kanale Żerańskim, ot. Wesoły RogerPolicja przy kanale Żerańskim, ot. Wesoły Roger

 

    Na tym brzegu mijamy Karczmę Klepisko, Molo z dziką plażą liczne domy weselne, hotel, barkę z kiełbaską i piwem. Tłum ludzi w sezonie letnim, liczni kąpielowicze, małe jednostki motorowe, ścigacze, skutery czy kitesurfing - owcy odstraszają miłośników żagli a poza tym nie ma tam infrastruktury jachtowej - właściciele tych terenów nie są raczej nastawieni na wodniaków z płótnem na maszcie!

 

    Płynąc dalej dotrzemy do zatoczki położonej przy rondzie już w Zegrzu południowym, dość płytko, brzeg mocno zarośnięty poza tym liczni wędkarze rzucający daleko w jezioro zestawy gruntowe - odradzam zapuszczać się tam jachtem. Kilkaset metrów , już patrząc wzdłuż brzegu zachodniego jeziora, siedzibę swoją ma Academia Nautica, mieszcząca się na ponad stuletnim parowcu! - Dunajec.Dunajec, Academia Nautica, fot. RogerDunajec, Academia Nautica, fot. Roger     Polecam szczególnie nie tylko aby zwiedzić ten szczególny statek ale także u właściciela Academi - Witka Chocholaka można odbyć kursy żeglarskie wszelkiej maści za przystępną cenę lub jak dobrze zagadacie  z Witkiem lub bosmanem Marcinem - opowiedzą wam historię Dunajca. Dodam na zachęte iż statek ten zbudowano 112 lat temu! Jest jedynym i najstarszym   w Polsce zachowanym bocznokołowcem - na zalewie stoi od początku powstania zbiornika! Dzięki Witkowi, Academii i paru zapaleńców dziś możemy go podziwiać - chłopaki uratowali go zapewne przed przerobieniem na żyletki gdyż parę lat temu administracja terenów w Nieporęcie chciała i tak już opartego częściowo na dnie statku zezłomować! Dzięki ich determinacji  i dużego wkładu finansowego najstarsza jednostka floty wojennej Rzeczpospolitej cumuję przy brzegu jeziora Zegrzyńskiego. Więcej o statku jak i o kursach znajdziecie tutaj.

 

            W bliskiej odległości od Dunajca - w kierunku na jezioro - zacumowana jest platforma do ćwiczeń podejść do kei, poza tym w sezonie - dużo jachtów Academii ze szkolącymi się załogami. Za port akademii służy sam Dunajec i dwa małe pomosty przy statku - ale jest on na wyłączność szkoły żeglarskiej toteż jak chcecie przycumować i odpocząć - kilka metrów dalej przystań przy tawernie Szanta Cafe - bar, kilka miejsc do cumowania przy drewnianych pomostach. Dobrze zjesz, posłuchasz szant, zdarzają się koncerty na żywo. Wszędzie tutaj brak przeszkód wodnych, przy brzegach płytko i zdarzają się dość bujnie porośnięte roślinnością wodną brzegi, warto o tym pamiętać przy podchodzeniu i zawczasu podnieść nieco miecz jak i płetwę sterową. Wzdłuż zachodniego brzegu jeziora w większości znajdziemy pomosty stałe drewniane, jak i betonowe duże keje oraz kilka pomostów pływających klasycznych a także Y-bomów i bojek cumowniczych. Jest tu dość dobra infrastruktura żeglarska, gdzie na pewno można spokojnie zostać na noc, zjeść, naprawić  ewent. uszkodzony jacht czy przeczekać złą pogodę. Oprócz wspomnianej Szanty Cafe na tym brzegu znajdziemy przystań AZS Zegrze - w sezonie czarter jachtów - Oriony, Omegi, Nashe, bar na plaży, kąpielisko - niestety nie strzeżone - cumowanie przy drewnianych pomostach poza tym liczne szkolenia i regaty rangi mistrzowskiej.AZS fot. RogerAZS fot. Roger     Uwaga! przy brzegu płytko. Swą siedzibę ma też hotel 500 - posiadają swoją keję - duży drewniany pomost - a także w ofercie czarter jachtów. Obok hotelu znajduję się baza Legionowskiego  Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dodatkowo jest tu także restauracja Helios oraz duża baza MOS - Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego z dobrą infrastrukturą żeglarską i szkoleniową. W tej części brzegu znajduję się też kilka sklepów oraz stacja paliw, położona przy drodze Legionowo - Zegrze Płn.

 

             Na wysokości MOS-u od strony wody znajdziemy pierwszą i dość dużą:) przeszkodę wodną w tej części Zalewu. Kilkaset metrów od brzegu - w linii trawersu na MOS - znajduję się wyspa, na której kilkadziesiąt lat temu znajdowała się stacja transformatorów. Jeszcze kilka sezonów temu obowiązywał zakaz przybijania do jej brzegów - nawet jeśli został zniesiony, odradzam! Wokół wyspy liczne głazy, płycizny położone daleko od jej brzegów. Patrząc z kierunków S do SSW około 150 - 200 metrów od wyspy głębokość waha się do 1 metra. Od strony E do ESE dość płytko i kilka kamieni. Od 100 metrów od brzegów wyspy dno zaczyna schodzić w dół na głębokość ok. 10 metrów. Można przepłynąć pomiędzy linią brzegową a wyspą od strony MOSu (W - WSW), cienki przesmyk, głęboki do 7 metrów.   wyspa transformatorów. fot. Kostrzewa P.wyspa transformatorów. fot. Kostrzewa P.

 

            Po minięciu wyspy docieramy do dużego fragmentu brzegu w tej części jeziora, mocno wysuniętego w kierunku wschodnim, na którego końcu znajduję się port i zatoczka WTW Warszawa.

 

            Port WTW Warszawa, jest dużą mariną, dobrze osłoniętą przed wiatrem i falą praktycznie z każdej strony. Jest tu sporo pomostów, wychodzących w zatokę - głównie drewnianych osadzonych na dnie i kilka pomościków pływających. Od strony jeziora znajduję się naturalny cypel porośnięty dużymi drzewami ale dobijanie do niego jest praktycznie niemożliwe - stromo schodzący do wody brzeg, kamienie - duże płyty betonowe zabezpieczające osuwanie się do wody ziemi z cypla - przeszkody nie do pokonania! W marinie slip, WC z prysznicami, blisko sklep i stacja paliw. Po drugiej stronie tuż przy moście stanowiska wędkarskie - od strony północnej portu, na grobli - jedyna ścieżka do pomostów od lądu - zakaz wędkowania. Port spokojny, zamykany na noc teren mariny, przepustki i parking ogrodzony sprawia iż trzymanie łódki jest komfortowe. WTW, widok od strony grobli. fot. WRWTW, widok od strony grobli. fot. WR

Co do cennika musicie pytać na miejscu - od momentu kiedy już nie trzymamy tam łódeczki kontakt się urwał. Przez wiele lat teren ten dzierżawił były zarządca mariny w Nieporęcie. Było spokojnie, miło i żeglarsko. Po przejęciu przez nowego właściciela z początku było tak sobie. Już samo przejęcie terenu nie było w porządku - armatorzy nie mogli wejść na swoje jachty poza tym skasowali bar Źródełko - najlepszy bar żeglarski po tej stronie Zegrza!WTW, widok na most od strony cypla, w tle bosmanat. fot.WRWTW, widok na most od strony cypla, w tle bosmanat. fot.WR Obecny właściciel wyrzuca wędkarzy - stara się marginalizować ich spychając pod sam most - oceńcie to sami. Poza tym jest szkółka optymiściarzy. W całym basenie portu głęboko, przy pomostach raczej znośnie lecz dla spokoju proponuję lekko podnieść "graty". Bojki i mooringi.

    Tak przepłynęliśmy wzdłuż południowo - zachodniego brzegu "Warszawskiego morza".

 

    Mijając port WTW płyniemy w kierunku północnym (N), w tym miejscu mając na lewej burcie most drogowy zostawiamy zachodni brzeg zalewu wypływając na szeroko rozlewający się odcinek jeziora od mostu do miejsca rozwidlenia szlaku.

CDN.

        PS" Locję napisałem z głowy, posługując się mapami i własnym doświadczeniem, które nabyłem podczas eksploracji zalewu swoim "maczkiem". Nie jestem ekspertem w dziedzinie locji akwenów, jednak nigdzie w sieci ani nawet w profesjonalnych przewodnikach nie napotkałem żadnej próby opisania zalewu od strony żeglarskiej.

Pozdrawiam......Roger .

 

Polityka cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?