UA-58945531-1
Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

 NAJBLIŻSZE KONCERTY SZANTOWE CAŁA POLSKA: 

-------------------------------

BRAK WPISÓW

 NASI PRZYJACIELE

 

GP logoGP logo

AN logoAN logo

 Taaka ryba WołominTaaka ryba Wołomin

 

  POLECAMY:

 

POGODA DLA ŻEGLARZY
Cała Europa

weatheronline.plweatheronline.pl

 

POGODA Modelowa cała Polska

 www.żagle.pogodynka.plwww.żagle.pogodynka.pl

 

 

 

STRONA NA WSZYSTKIE PLATFORMYSTRONA NA WSZYSTKIE PLATFORMY

 Koncerty - Warszawa, Wołomin, Tłuszcz i okolice :

BRAK WPSIÓW

 

   
   
   
NASI PRZYJACIELE
 
 
 
 
 
POLECAMY:
 
POGODA DLA ŻEGLARZY GIŻYCKO
 
 
POGODA DLA ŻEGLARZY
Zalew Zegrzyński
 
 
LOKALIZATOR JEDNOSTEK
 
 
 
MECHANICY SZANTY
 
    Zespół "Mechanicy Shanty" powstał na Harcerskich Warsztatach Kultury Marynistycznej organizowanych przez Centrum Wychowania Morskiego i Wodnego w Gdyni. Zaczyn zespołu zawiązał się zimą 1985 roku i oparł się o członków różnych grup śpiewających pieśni żeglarskie, m.in. "Achterwaterbaksztag", "Orza", oraz uczestników - warsztatowiczów jak: Marek Gula, Mariusz Zawiszewski, Andrzej Stanik i wielu innych.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Skąd nazwa?.

Ze strony www.mechanicyszanty.pl:

    „Początkowo nie myśleliśmy o zespole, a o wspólnych warsztatowych nagraniach, aby po tym śpiewaniu został jakiś ślad. Jak czas pokazał z tych kilkunastu, a może nawet 20-30 osób, które w tym przedsięwzięciu brały udział, zostało ośmiu, czy dziewięciu największych zapaleńców, zawsze obecnych na próbach, nagraniach, itd. Jak się później okazało oni stanowili trzon zespołu. Na jednej z kolejnych sesji nagraniowych realizator zapytał: "Kto wy właściwie jesteście, co to za zespół"", my na to: " ... że nie zespół, tylko, że z warsztatów, i w ogóle ...", aż ktoś dla żartu rzucił, że skoro z warsztatów to MECHANICY, następny dorzucił, że SHANTY i tak już zostało do dziś. Kiedy stwierdziliśmy, iż jesteśmy zespołem próbowaliśmy tę nazwę zmienić na nieco mądrzejszą, jak nam się wydawało. Były propozycje typu: Szantymeni Bałtyku, Wielkie Tankowce i wiele jeszcze innych mniej lub bardziej trafionych pomysłów, ale piosenki przez nas śpiewane i nazwa już zaczęły funkcjonować w światku żeglarskim, więc została i trwa do dziś”

  • Shanties" 86 - jako ciekawostka festiwalu.

  • Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej Gdynia 1987: zdobycie I miejsca w interpretacji piosenki morskiej, II miejsca w konkursie piosenki autorskiej;

  • Festiwal Wiatrak"87 w Świnoujściu: zdobycie I nagrody w interpretacji piosenki żeglarskiej;

  • Shanties"88 w Krakowie: II miejsce w kategorii pieśni kubryku, III w interpretacji starej shanty i najważniejsza chyba dla Zespołu NAGRODA PUBLICZNOŚCI.

    Poza tym Zespół brał udział w wielu festiwalach i spotkaniach w charakterze gości. Odbył również kilka sesji nagraniowych dla Radia i Telewizji w Gdańsku, Szczecinie, Warszawie, Krakowie, Katowicach i Łodzi prowadząc równolegle działalność koncertową, czego uwieńczeniem było zdobycie:

  • Grand Prix, Nagrody Publiczności i II miejsca w konkursie piosenki autorskiej na III Bałtyckim Festiwalu Piosenki Morskiej Gdynia"89.

W tym czasie Zespół uczestniczył również w festiwalach i koncertach za granicą, m.in. w 88 i 92 r. na festiwalu w Kotce w Finlandii (gdzie otrzymaliśmy nagrodę za tradycyjnego "Green Horn"a", współczesne "Żegluj" i szantę a"capella "Maringo"), a także w Szwecji, Niemczech i Holandii.

W latach 1990 do grudnia 1993 Zespół funkcjonował w tzw. "stanie przejściowym" (perturbacje personalne - wskutek burzy muzycznej, koncepcji twórczych i innych niesprzyjających wiatrów).W tym czasie nagrali kasetę p.t. "Zapach Lądu".

W efekcie w lutym 1994 roku wrócili prawie zupełnie do składu pierwotnego odnosząc sukces na:

  • Shanties"94 w Krakowie - nagroda specjalna za udany come back.

    Od tego czasu nastąpił powrót do starej, sprawdzonej formuły zespołu. Przygotowali nowy program, nowe piosenki.

W Krakowie na Shanties "95 kolejna nagroda za najlepszą piosenkę premierową: szantę zatytułowaną "Słodka Jane", w Warszawie na "Szantach w Stodole 96" konkurs na najlepszą piosenkę o Wiśle, też pierwsza nagroda za "Rejs Powiśle", a za rok na tej samej imprezie podobnie pierwsza nagroda, tym razem za najśmieszniejszą szantę, była to "Hej ciągnij Lilly".

    Ich Działalność to kilkadziesiąt koncertów rocznie w różnych, często zupełnie zaskakujących miejscach, wszędzie gdzie żeglarze mają ochotę pobawić się.

    W repertuarze znalazły się również utwory z pogranicza irish folku, bluegrass"u, country i innych gatunków muzycznych. Powstały kolejne piosenki i szanty oraz nowa, wspominkowa trochę płyta: "Mechanicy Shanty-LIVE "97". 
źródło:mechanicy strona www.

Polityka cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?