UA-58945531-1
Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

 NAJBLIŻSZE KONCERTY SZANTOWE CAŁA POLSKA: 

-------------------------------

BRAK WPISÓW

 NASI PRZYJACIELE

 

GP logoGP logo

AN logoAN logo

 Taaka ryba WołominTaaka ryba Wołomin

 

  POLECAMY:

 

POGODA DLA ŻEGLARZY
Cała Europa

weatheronline.plweatheronline.pl

 

POGODA Modelowa cała Polska

 www.żagle.pogodynka.plwww.żagle.pogodynka.pl

 

 

 

STRONA NA WSZYSTKIE PLATFORMYSTRONA NA WSZYSTKIE PLATFORMY

 Koncerty - Warszawa, Wołomin, Tłuszcz i okolice :

BRAK WPSIÓW

 

   
   
   
NASI PRZYJACIELE
 
 
 
 
 
POLECAMY:
 
POGODA DLA ŻEGLARZY GIŻYCKO
 
 
POGODA DLA ŻEGLARZY
Zalew Zegrzyński
 
 
LOKALIZATOR JEDNOSTEK
 
 
 

    Pojawili się, gdy tylko ludzie zaczęli przewozić swoje towary droga morską. Już w starożytności wiedziano że  podróże lądem są zbyt długie i niebezpieczne, żegluga pozwalała zaoszczędzić na czasie!. Ale w tamtych zamierzchłych czasach ówcześni żeglarze nie znali kompasu, nie mieli sekstantu, więc musieli pływać wzdłuż brzegów, przez co stanowili łatwy łup dla morskich rabusiów.

obraz strony WesolyRoger - WR.com zastrzeżone!obraz strony WesolyRoger - WR.com zastrzeżone!

    Nazywali ich piratami, bukanierami, kaprami, korsarzami czy filitbustierami, i mimo że do dziś jeszcze w rejonach Afryki wschodniej na wysokości zwrotnika Raka a w szczególności przy wybrzeżach Somalii na Oceanie Indyjskim, grasują najprawdziwsi, okrutni, uzbrojeni w karabiny maszynowe piraci!, którzy raczej powinni być nazwani współczesnymi morskimi terrorystami, to XVI – wieczni rabusie są dla nas dzisiaj wyidealizowanymi postaciami historycznymi czy romantycznymi bohaterami filmów czy powieści.

        Pierwsze wzmianki o piratach datowane są na VI wiek p.n.e!. Słowo „ pirat”, po łacinie pirata, pochodzące od greckiego peirates, ma za swój rdzeń wyraz peiran, które oznacza „próbować”, ale bardziej w znaczeniu „próbować szczęścia na morzu”. To powinno tłumaczyć różnicę pomiędzy żeglarzem a piratem. 

obraz strony WesolyRoger - WR.com zastrzeżone! - (źródła tamże)obraz strony WesolyRoger - WR.com zastrzeżone! - (źródła tamże)   

    Na sześć wieków przed Chrystusem, na Morzu Egejskim, najpotężniejszy, wtedy, z piratów – Polikrates, posiada ponad sto okrętów i cały czas nęka Greków i Fenicjan. Na wyspie Samos zakłada swą bazę,  która dzięki rozbojom rozrasta się do wspaniałego miasta z pałacami i ogrodami przewyższając te z samej Persji!. Pałac Polikratesa na wyspie Samos wówczas uważano za jeden z cudów świata!. Dodam jeszcze że pirat chcąc pałac ozdobić i udekorować posągami, sprowadza bądź porywa najsłynniejszych artystów oraz uczonych z różnych krajów, przy czym nie skąpi na to złota. Życie pirata jest bogate ale krótkie, w 522 r p.n.e potężna flota perska zaatakowała wyspę Samos, Polikrates zawisł na krzyżu, kiedy ruszał do Persji z paktem o nieagresji!.  Mało kto wie, że,  według odnalezionych zapisków, w roku 78 p.n.e. Juliusz Cezar, wtedy jeszcze nie władca Rzymu, został porwany i przetrzymywany dla okupu przez piratów. Spędził w niewoli 38 dni, gdzie ponoć miał oddawać się różnym grom sportowym, po czym został uwolniony po otrzymaniu przez piratów złota za niego.

    Piraci byli zawsze tam gdzie są kupcy, handel, złoto czy niewolnictwo. Nie chcę tutaj opisywać wszystkich przypadków piractwa bo po pierwsze, nie jest to możliwe a po drugie, książki nie piszę. Skupię się może, jako że jest to dział opowiadający o historii piractwa, na ludziach, którzy przecież historię tworzą. Jak już wspomniałem wszystkiego się nie da opisać, więc przedstawię po krótce tych najsłynniejszych, którzy przyczynili się do rozkwitu tego procederu, a bez których, piractwo by się nie rozwinęło.

     W roku 1432 pewien syn handlarz futrami z BourgesJacques Coeur  na wschodzie Morza Śródziemnego posiada siedem Galer i kilka Naw. Jest kupcem. Jeszcze:).

    Jego wyprawy handlowe wspiera król Karol VII, jednak po kilku latach handlowania, w roku 1450 zostaje wtrącony do więzienia. Spędza tam 18 miesięcy, podczas których, umiera mu żona. Jest oskarżony o otrucie kochanki króla - Agnes Sorel. Skazany na śmierć w Październiku 1454 roku w cztery lata po aresztowaniu ucieka z więzienia. Dzięki pomocy przyjaciół  staję na czele kilku statków, które bez litości łupią Francuzów. Zemsta jest okrutna. Umiera w dwa lata później w 1456 na wyspie Chios, pochowany przez zakon Templariuszy. Do dziś znany jest jako Jacques Serce – nazwisko Coeur oznacza serce.

obraz strony WesolyRoger - WR.com zastrzeżone! - (źródła tamże)obraz strony WesolyRoger - WR.com zastrzeżone! - (źródła tamże)

    72 lata później arabski pirat, który przeszedł na islam z chrześcijaństwa w wieku 16 lat – Oruc łupi, pali i plądruje wybrzeża od Tunisu aż po Algier, wyspę Penon, Bidżaję i Oran. Jest już znany na całe Morze Śródziemne. Król Hiszpanii Ferdynand II Katolicki blokuję porty Maghrebu i każe schwytać pirata. Nic z tego. W 1515 roku Oruc odbija wszystkie porty i posuwa się dalej!. Na czele pokaźnej armii pirackiej zawłaszcza Algierię, Tunezję i część Maroka. Zostaję pokonany dopiero w 1518 roku w Algierii na rzece w Tlemsen.

 

    Zasłynął jeszcze z tego, że walczył przez dwa lata bez jednej ręki!. Ale pirat miał brata, który wsławił się jeszcze bardziej niż starszy Oruc. Nazywał się Hayreddin, czyli Chajr ad-Din.

obraz strony WesolyRoger - WR.com zastrzeżone! - (źródła tamże)obraz strony WesolyRoger - WR.com zastrzeżone! - (źródła tamże)

Do historii przeszedł jako Rudobrody i stał się najpotężniejszym i najbogatszym piratem basenu Morza Śródziemnego w historii. Niewolników, których pojmał liczono w tysiącach, złoto, cenne towary, bogactwa tamtego świata były jego. Od CieśninyGibraltarskiej po Konstantynopol, aż po Dalmację panował na Morzu śródziemnym!. Jego flota liczyła 200 galer! i kilkadziesiąt żaglowców. Nie skończył jak większość piratów, zabity czy pojmany.

    Wielki berelbej Algieru, kapitan kapitanów Maghrebu, zmarł jako staruszek w 1546 roku w swoim pałacu w Konstantynopolu, zbudowawszy sobie wcześniej wspaniały meczet i monumentalny grobowiec. Miał ponad 70 lat i osiemnastoletnia żonę!. Jeszcze długo tureccy marynarze, opuszczając Złoty Róg odwracali się w stronę tego grobu, by zmówić modlitwę za największego z nich. Do dzisiaj Rudobrody, Hayreddin – jest bohaterem islamu!.

        Za nim przejdę do Złotego Wieku piractwa który, bardziej mnie interesuję, muszę wspomnieć o Wikingach. Począwszy od X  wieku p.n.e Wikingowie, rozbójnicy z Północy, systematycznie łupili bogate wybrzeża Brytanii, Francji czy Hiszpanii. Zapuszczali się na wody Morza Bałtyckiego, Śródziemnego, a nawet docierali do brzegów obu Ameryk!.

obraz strony WesolyRoger - WR.com zastrzeżone! - (źródła tamże)obraz strony WesolyRoger - WR.com zastrzeżone! - (źródła tamże)

Ich Drakarry, Snekarry czy Knorry czyli  łodzie o dziwnych, długich zawiniętych ku górze dziobach, zakończonych głowami smoków, już w tysięcznym roku p.n.e wbijały się w piaski brzegów  Północnej Europy. Wspomnę tu o jednym z najsławniejszych – Eryku Rudym.

To on między innymi dotarł jako pierwszy do brzegów Grenlandii, którą nazwał Green Land czyli Zielona Wyspa. Wspaniali żeglarze, twardzi ludzie, znakomici wojownicy.

       

Złoty Wiek.

 

    Najgroźniejszymi na Atlantyku byli piraci, korsarze oraz bukanierzy zwani też flibustierami lub filibustierami. Nie wiadomo, kiedy na oceanie zaczęła się wojna korsarska, ale, jak się wydaję, pierwszym znanym korsarzem na Atlantyku była....kobieta!.

obraz strony WesolyRoger - WR.com zastrzeżone! - (źródła tamże)obraz strony WesolyRoger - WR.com zastrzeżone! - (źródła tamże)

Około 1335 roku Jeanne de Belleville, później znana jako Krwawa Lwica łupiła, paliła i grabiła statki Francuskie, choć sama była Francuzką. Znowu padnie słowo zemsta. Po ścięciu głowy jej męża, mściła się na swoich dawnych rodakach wieszając na swych statkach banderę Angielską. Posiadała trzy niewielkie statki, które nazwano „flotą odwetu w cieśninie LaManche”. Parlament skazał ją na wygnanie i konfiskatę majątku a król Filip VI nazwał ją piekielnicą i skazał na śmierć. Kolejny piracki happy end. Piekelnica uciekła haniebnie zostawiając swą flotę zaskoczoną przez Francuzów, wraz z swoimi synami do Bretanii, gdzie po raz drugi wyszła za mąż.

        Już wcześniej wspomniałem co oznacza słowo pirat. Słowem tym więc określano po prostu wyjętych spod prawa banitów, gotowych złupić wszystko, co znalazło się w ich zasięgu i nie było w stanie się bronić. Natomiast korsarze lub inaczej kaprzy nie byli wyjęci spod prawa. Działali na podstawie pisemnego zlecenia otrzymanego od władcy, który zezwalał im na łupienie statków wroga. Kiedy schwytano kapra lub korsarza nie wieszano go , lecz traktowano zgodnie z prawem wojennym. Określenie Kaper lub Korsarz jest raczej ogólne. Anglicy mieli swoich Bukanierów a Francuzi i Holendrzy Filibustierów. Słowo to pochodzi od staroholenderskiego  określenia „vrijbuiter”, znaczy samowolny zdobywca łupów. Natomiast Bukanier pochodzi od francuskiego słowa "boucan" (barbecue), ponieważ często widziano tych piratów przyrządzających mięso dzikich świń na ogniu lub na ruszcie. Pamiętajmy że jednak nie byli oni piratami. W imieniu władców Francji i Anglii gubernatorzy Tortugi czy Jamajki wydawali im patenty korsarskie czy listy kaperskie, które pozwalały im  prowadzić  legalne działania wojenne przeciwko Hiszpanii. A kiedy następował pokój korsarze stawali się na ogół piratami. Jak tłumaczyli „ informację do nas dochodzą zbyt późno i zbyt rzadko!.” Choć w szkolę nie uczono nas o piratach i korsarzach, to wielu z nich w swoich czasach, a nawet długo potem, stawało się tak samo sławnymi jak wielu kapitanów i generałów, którzy dziś mają swoje pomniki i miejsce w podręcznikach.

obraz strony WesolyRoger - WR.com zastrzeżone! - (źródła tamże)obraz strony WesolyRoger - WR.com zastrzeżone! - (źródła tamże)

      

 

obraz strony WesolyRoger - WR.com zastrzeżone! - (źródła tamże)obraz strony WesolyRoger - WR.com zastrzeżone! - (źródła tamże)

 

obraz strony WesolyRoger - WR.com zastrzeżone! - (źródła tamże)obraz strony WesolyRoger - WR.com zastrzeżone! - (źródła tamże)

 

 

Korsarska epopeja na Atlantyku zaczęła się na dobre w pierwszym trzydziestoleciu XVI wieku. To wtedy wielu poszukiwaczy przygód, zwykłych złodziejaszków, ludzi wyjętych spod prawa, żebraków i najprzeróżniejszych zabijaków uświadomiło sobie że przez ocean płynie prawdziwa żyła złota. Źródłem tej żyły były kopalnie złota w Peru, skąd po wydobyciu przez niewolników, ładowane na statki w Panamie czy w Hawanie, złoto transportowano do Hiszpanii na wielkich Galeonach wypchanych od stępki po deck. Zbieranina tych ludzi wyjętych spod prawa osiadła na dwóch wyspach, które z czasem stały się najsłynniejszymi wyspami świata. Francuzi  wraz z Holendrami zajęli dla siebie małą, ale piękną i zieloną wyspę, którą Kolumb nazwał z powodu jej kształtu od Żółwia – Tortuga. Anglicy założyli swą bazę na dużo większej wyspie, którą od indiańskiego słowa Chajmaka czyli Wyspa Źródeł nazwali Jamajką. Francuzi by podkreślić swoja solidarność nazwali się Braćmi Wybrzeża czyli Freres de la Cote.

    Piractwo nie ograniczało się tylko do Europy i Ameryki. Wzdłuż wybrzeży AfrykiPółnocnej na statki „niewiernych” polowali okrutni korsarze berberyjscy. Na MorzuPołudniowochińskim pirackie Dżonki zwabione portugalskim złotem stały się postrachem od Szanghaju po Singapur oraz od Wietnamu aż po Japonię!. I jak pisałem na wstępie, piractwo przetrwało do dziś, choć osobiście uważam że dzisiejsi piraci nie mają nic wspólnego z tamtymi. Są raczej terrorystami.

    Apogeum piractwa podczas złotego wieku oblicza się na lata 1660 – 1730. W roku 1856 Wielka Brytania, Francja i Rosja podpisują deklarację zabraniającą kaperstwa. A dopiero w 1922 roku nastąpił koniec piractwa w Chinach.

    Mimo że piraci kojarzą nam się z romantyczną przygodą, a dla mnie osobiście to fascynujący rozdział w historii świata,  to jednak pozostają ludźmi wyjętymi spod prawa, których należy ścigać i karać, szczególnie w aspekcie dzisiejszych wydarzeń u wybrzeży Nigerii czy Somalii!.

 

Z pirackim aaaaarrrrrgh!:)  Wesoły Roger

 

Polityka cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?